Książki nowości

Kiedy szukasz w sobie dobra

Drogowskaz dla każdego

Zapach Boga to zbiór homilii i przemówień kardynała Konrada Krajewskiego, który na co dzień, od 1998 roku, mieszka w Watykanie. Jego zadaniem jest odprawianie porannej mszy w Bazylice św. Piotra w Rzymie, raz w miesiącu robi to wyłącznie w języku polskim. Duchowny z Łodzi, który nade wszystko przyjął sobie za zadanie szerzenie miłosierdzia, w prostych, refleksyjnych kazaniach pokazuje nam drogę w kierunku lepszego życia. Takiego, które jest nastawione na pomoc bliźniemu, bez względu na to ile mamy i kim jesteśmy. Co ważne, nie ośmiela się nawet dzielić ludzi na wierzących i ateistów, uważa, że wszyscy jesteśmy tak samo ważni, a miara naszego dobra jest to, jak miłosiernie w stosunku do innych jesteśmy w stanie żyć.

Kardynał jest postacią niesamowitą, taką, która faktycznie znalazła się w tym zawodzie z powołania. Wielu księży w parafii nie zna jego nazwiska, za to każda osoba bezdomna, która przebywa na placu św. Piotra ma jego numer telefonu komórkowego. Na wszelki wypadek, gdyby czegoś potrzebowali. Cały czas komuś pomaga, z własnego uposażenia kupuje ubogim posiłki i odzież. Niespecjalnie dba o siebie, zawsze stara się za to dbać o innych. Nie lubi usługiwania, bo twierdzi, że sobie na nie nie zasłużył, dlatego też nie stosuje się do hierarchii kościelnych. Fantastycznie porozumiewa się z papieżem Franciszkiem (wiele ich rozmów jest tu wspomnianych), ale sięga też pamięcią do czasów posługi przy Benedykcie XVI.

 

Książka o Bogu dla ateistów?

Publikacja jest zbiorem przemówień kardynała Krajewskiego, do których nigdy się nie przygotowuje, bo woli mówić prosto z serca, jak mu podyktuje sumienie. Wiele stwierdzeń powtarza się na wielu kartach książki, ale nic w tym złego, bo to po prostu prawdy życiowe, które łatwiej się wchłania. Zastanawia się w nich nad zasadnością modlitwy jako powtarzalnych regułek, uważa, że prawdziwa znajduje się w dobru, jakie możemy dać niosąc pomoc innym. Bez problemu przyznaje się do swoich słabości i grzechów, stwierdzając, że są wpisane w naturę człowieka. Że naturalnym jest poddawać coś pod wątpliwość. To bardzo ważny głos, zwłaszcza we współczesnym kościele katolickim, który zmaga się z wieloma skandalami.

Historie, które czytamy są zbiorem uniwersalnych mądrości, niezależnych od wiary. Dotykają codzienności, słabości i potrzeby identyfikacji w grupie. Przede wszystkim uczą miłości, do bliźnich i siebie samego.To również opowieść o tym w jaki sposób dzielić się z innymi, swoim dobrem, uczynkiem i chęcią. Książka na swój sposób zaraża pozytywnym myśleniem i afirmacją wolności. Pokazuje jak być współczesnym Robin Hoodem, bez względu na poglądy religijne.